• IBA ISRAEL

עשרה דברים שחייבים לדעת על אוטומציה רובוטית

מהי אוטומציה רובוטית של תהליכים? Robotic Process Automation) RPA)

RPA היא תוכנה ההופכת תהליכים חזרתיים ומבוססי חוקיות לתהליכים אוטומטיים המתבצעים על ידי בוטים. התוכנה מסוגלת לבצע אוטומציה הן על גבי ממשקים גרפיים (GUI) והן באמצעות ממשקי תוכנה (API).

במילים אחרות, טכנולוגיית RPA יכולה להפוך משימה חזרתית המתבצעת על ידי עובד למשימה אוטומטית המתבצעת על ידי בוט.מהו בוט?

בוט, או רובוט הוא רכיב התוכנה במערכת ה-RPA המבצע פעולות באופן אוטומטי, מעין עובד דיגיטלי המסוגל לעבוד 24 שעות ביממה.


אז בוט אחד שווה תהליך אחד?

לא.

בוט יכול לבצע תהליך אחד בכל פעם, אך לבצע תהליכים רבים ושונים במהלך 24 שעות. לדוגמא: אם בוט מסיים תהליך מסוים בחצי שעה, נותרו לו עוד 23.5 שעות באותה היממה לביצוע תהליכים שונים.


האם בוט יכול באמת להיות זמין 24 שעות ביממה?

כן.

הבוט זמין לעבודה 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, 365 ימים בשנה. עם זאת, מומלץ להשאיר מעט מזמן העבודה פנוי (3-5 שעות ביממה) כדי לאפשר מרחב תמרון במצבי עומס עבודה חריג, בו יש עלייה בכמות התהליכים לביצוע, או עלייה בזמן הלוקח לבצע כל תהליך.


איך הבוטים מקבלים גישה למערכות ויישומים?

כאשר בוט מבצע תהליך בסביבה הדורשת אימות (לדוגמא: לבצע Login למערכת הפעלה בשרת מרוחק), הגדרת התהליך צריכה להכיל בתוכה פרטים שיאפשרו לו לבצע את המשימה. כל מוצר RPA מכיל כספת דיגיטלית לאחסון מוצפן ומאובטח של שמות משתמש וסיסמאות, בה ניתן לשמור את הפרטים הנדרשים לאותו התהליך. הבוט יכול גם להשתמש במנגנוני האימות הארגוניים (דוגמת Active Directory).


מהם היתרונות העיקריים לשימוש בטכנולוגיית RPA?

קיצור זמני ביצוע- תהליך אוטומטי יהיה מהיר יותר מאשר אותו תהליך המבוצע באופן ידני. תהליכים שעברו אוטומציה שיפרו את מהירותם במעל ל-60%.

עלייה בתפוקה- תהליכים שעברו אוטומציה הדגימו שיפור של 300% בתפוקה מול אותו תהליך המבוצע באופן ידני. בוט פעיל 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, 365 ימים בשנה - כך שגם אם אדם יעבוד בתהליך מסויים באותה מהירות בדיוק כמו הבוט, הבוט עדיין יעבוד 60% יותר שעות ממנו בכל יום עבודה, וכשבוע עבודה נוסף בכל חודש.

שיפור בדיוק- לבוט אין טעויות אנוש. בוט מבצע בכל פעם את התהליך בדיוק כפי שהוגדר. תהליך המוגדר באופן מדויק יכול להביא ל-0% טעויות בביצוע התהליך.

צמצום בעלויות- ניתן לחסוך כמעט 9,000 שעות אדם בשנה על ידי אוטומציה של תהליכים, המקבילות לארבע עובדים במשרה מלאה לשנה! הזמן שיתפנה לעובדים יאפשר להם לעסוק בפעילויות משמעותיות יותר, המצריכות שיקול דעת וניסיון ולא במשימות חזרתיות.


אלו תהליכים ניתן (וכדאי) להפוך לאוטומטיים באמצעות RPA?

בבואכם להעריך האם תהליך מתאים לאוטומציה, ישנם כמה גורמים שיש להביא בחשבון:

כללים עסקיים- הכללים העסקיים בתהליך (צמתי קבלת החלטות) חייבים להיות ברורים, לא לכלול הרבה חריגים (מקרים יוצאים מן הכלל) ולא להסתמך על ניסיונו של מבצע התהליך.

מורכבות התהליך- ככל שהתהליך מורכב יותר, כך גדל הזמן והידע הנדרשים לפיתוח הבוט. למרות שלא מוכרחים להיות מפתחי בוטים מנוסים, יש לא מעט ידע אותו צריך לרכוש לפני פיתוח, בדיקה ופריסה של בוטים.

מספר מערכות / יישומים- בוטים יכולים לבצע פעולות חוצות מערכות (לדוגמא: מילוי מידע בגיליון אקסל על בסיס מידע הנמצא בדף אינטרנט). למספר המערכות השונות המשתתפות בתהליך יש השפעה על מידת התאמתו לאוטומציה.

תיעוד התהליך- כחלק מהערכת התאמת התהליך לאוטומציה, יש לבצע הליך מיפוי מדוקדק שלו. ככל שהתהליך יהיה מתועד בצורה טובה יותר, כך יהיה קל יותר להעריך את התאמתו לאוטומציה.

האם יש שימוש ב-RPA בסביבות Production?

בהחלט.

ארגונים וחברות רבים ברחבי העולם כבר החליטו לאמץ את טכנולוגיית ה-RPA ולהתייעל. נכון להיום, מערכות RPA נמצאות בשימוש נרחב בתחומי הבנקאות, הביטוח והפארמה ונצפית מגמת התרחבות גם לתחומים אחרים.

שימוש ב-RPA חודר גם למגזרים הציבוריים - לאחר תגובות חיוביות ביותר מהמגזר הפרטי, הממשל האמריקאי שוקד כעת על תכנית להטמעה נרחבת של מוצרי RPA בסקטורים השונים, בכדי לייעל את זמני הטיפול.


מה עלות השימוש במוצר RPA?

כמו בהרבה מקרים אחרים, זה תלוי.

התמחור והסדרי הרישוי משתנים בין החברות השונות המציעות מבני תמחור שונים, אפשרויות שילוב, והנחות על סמך מספר הרובוטים שנרכשו. בחירת החברה המתאימה ביותר עבורכם תלויה בהרבה גורמים כגון מספר הבוטים שייפרסו בארגון, הדינמיות הנדרשת במספרם, סוג התהליכים המתוכננים לעבור אוטומציה וגורמים נוספים.


עכשיו כשאתם יודעים מה זה RPA ומהם יתרונות השימוש בו, איך מתחילים לעבוד איתו?

בתור התחלה מומלץ לזהות מספר תהליכים חזרתיים המתבצעים באופן ידני, ולהריץ פיילוט קטן שניתן יהיה להעביר בצורה חלקה לפרודקשן. התחלה בקטן תעזור לכם להבין את יכולות ה-RPA ולאתר תהליכים מתאימים לאוטומציה.

המלצתינו היא לא להיתפס על מיקוד בתהליכים ה"טובים" ביותר (להפיכה לאוטומטיים) כבר בניסיון הראשון. הידע שנצבר בפיילוט עוזר להבין איך לזהות טוב יותר אילו תהליכים הם המועמדים הטובים ביותר לאוטומציה.